nav dotConference Map spacer gif nav dotCompetitions spacer gif nav dotCompetitors spacer gif nav dot gifSeasonspacer gif  
AKA Logo

Results of AKA 2011 Southeast Event

Last updated on 06/23/2011 3:29:11 PM (PDT)

Old Dominion Sport Kite Championships : 06/18/2011 to 06/19/2011


Experienced Individual Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Jesse Kapsten Northeast
2 Brian Bishop Southeast
3 James Sturdy Southeast
4 Jared Haworth Southeast
5 William Smoot Southeast
6 Frazer Worley Southeast
7 Jackie Maciel Northeast
8 David Meeks Southeast
9 Laura Stonestreet Southeast

Experienced Individual Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Jared Haworth Southeast
2 James Sturdy Southeast
3 David Meeks Southeast
4 Jesse Kapsten Northeast
5 William Smoot Southeast
6 Brian Bishop Southeast
7 Jackie Maciel Northeast
8 Laura Stonestreet Southeast

Experienced Multiline Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Marc Conklin Southeast
2 William Sturdy Southeast
3 Cath Shook Southeast

Experienced Multiline Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 William Sturdy Southeast
2 Marc Conklin Southeast
3 Cath Shook Southeast

Experienced Pairs Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Crepitas Et Incendo Southeast
2 Wing Nuts Southeast
3 Saber's Edge Northeast
4 Dueling Sabers Southeast

Experienced Pairs Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Wing Nuts Southeast
2 Crepitas Et Incendo Southeast
3 Dueling Sabers Southeast
4 Saber's Edge Northeast

Experienced Team Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Team Wing Nuts Southeast
2 Crash N Burn Southeast
3 Rusty Sabers Northeast

Experienced Team Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Crash N Burn Southeast
2 Rusty Sabers Northeast
3 Team Wing Nuts Southeast

Masters Individual Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 William Sturdy Southeast
2 Richard Mervine Southeast
3 Kurtis Jones Northeast
4 Doug Charleville Southeast
5 Marc Conklin Southeast
6 Douglas Coates Northeast

Masters Individual Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 William Sturdy Southeast
2 Doug Charleville Southeast
3 Marc Conklin Southeast
4 Richard Mervine Southeast
5 Douglas Coates Northeast

Masters Multiline Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Jim Cosca Southeast
2 Kurtis Jones Northeast
3 Paul LaMasters Southeast
4 Douglas Coates Northeast
5 Karl Berg Northeast
6 David Ashworth Southeast
7 Jesse Kapsten Northeast

Masters Multiline Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Karl Berg Northeast
2 Paul LaMasters Southeast
3 Douglas Coates Northeast
4 David Ashworth Southeast
5 Jesse Kapsten Northeast

Novice Individual Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Stuart McCullough Southeast
2 Davis, Jake  

Novice Individual Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Stuart McCullough Southeast
2 Davis, Jake  

Open Individual Outdoor Unlimited
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Jackie Maciel Northeast
2 Charles Stonestreet Southeast

Open Pairs Multiline Ballet
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Damn Yankee Quad Northeast
2 Quadfathers of WOW Southeast
3 Sturdy Dogs Southeast

Open Pairs Multiline Precision
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Quadfathers of WOW Southeast
2 Damn Yankee Quad Northeast

Open Team Train
Place Fliers Name Fliers Conference
1 Heaven Help Us Northeast


Questions or corrections should be sent to .

Copyright © 2019 The American Kitefliers Association. All rights reserved.